Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Ratownictwa Medycznego w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie

"Jeśli los ofiaruje ci skrzydła ...nic ci po nich, jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi" - Seneka


W piątek tj. 21 października 2022r. świętowaliśmy wspólnie z zaproszonymi gośćmi Dzień Ratownictwa Medycznego w kompleksie Dwa Serca.

Święto Ratownictwa Medycznego stało się okazją do przypomnienia, jak ważna jest rola pogotowia ratunkowego w życiu społeczności i jak wysoka jakość usług medycznych wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Uroczystość była wyjątkową okazją, aby powiedzieć wszystkim pracownikom Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie - DZIĘKUJEMY.

Wśród osób, które dziękowały ratownikom za codzienną pracę, byli Posłowie: Piotr Babinetz i Joanna Frydrych, Wicewojewoda Jolanta Sawicka, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z Radną Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanną Bril, Starosta Krośnieński Jan Pelczar wraz z Wicestarostą Andrzejem Guzikiem, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek wraz z radnymi, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego PUW w Rzeszowie Jakub Dzik, Przewodnicząca Rady Społecznej przy SPPR w Krośnie Monika Subik wraz z członkami Rady, wielu samorządowców, przedstawiciele służb mundurowych oraz wielu innych zaproszonych gości.

Podczas uroczystości uhonorowano osoby za wybitne zasługi dla Powiatu Krośnieńskiego, które wspierają jednostki podległe samorządowi powiatowemu, w tym właśnie SPPR. Starosta Jan Pelczar przyznał medal "Zasłużony dla Powiatu Krośnieńskiego" posłowi Piotrowi Babinetzowi i wojewodzie podkarpackiej Ewie Lenart, która odbierze wyróżnienie w późniejszym terminie. 

Starosta Jan Pelczar wspólnie z p.o. dyrektor Joanną Bukowczyk wręczyli pamiątkowe statuetki i dyplomy koordynatorom i zastępcom podstacji za owocną i efektywną pracę oraz zaangażowanie w działania na rzecz sprawnej organizacji pracy w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie. Wyróżnieni zostali:

Jolanta Tomkiewicz - pielęgniarka koordynująca i nadzorująca prace personelu medycznego

Marcin Bochenek - koordynator podstacji w Ropczycach

Dawid Filip - koordynator podstacji w Jaśle

Andrzej Głodziak - koordynator podstacji w Nowym Żmigrodzie

Janusz Kmieć - koordynator podstacji w Sędziszowie Małopolskim

Henryk Małysz - koordynator podstacji w Miejscu Piastowym

Grzegorz Reptak - koordynaor podstacji w Dukli

Łukasz Rodak - koordynator podstacji w Rymanowie

Dawid Rusyn - koordynaor podstacji w Strzyżowie i Wielopolu Skrzyńskim

Grzegorz Szot - zastępca koordynatora podstacji w Jaśle

Piotr Szurek - koordynator podstacji w Jedliczu

Artur Walczak - zastępca koordynatora podstacji w Strzyżowie i Wielopolu Skrzyńskim

Podziękowania za całokształt pracy otrzymali również ratownicy medyczni i pielęgniarze:

Dawid Boruta

Gabriel Gonet

Jacek Knurek

Karol Krzemiński

Piotr Szurek

Specjalne podziękowania otrzymali także Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Starosta Krośnieński Jan Pelczar i Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jakub Dzik.

W najbliższy wtorek (25 października) zasłużeni pracownicy Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie odbiorą podczas uroczystości, która została zaplanowana w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Złote Medale „Za długoletnią służbę”. Są wśród nich:

Antoni Biernacki

Stanisław Hanas

Janusz Jórasz

Stanisław Kamiński

Mariusz Kędra

Stanisław Kmiecik

Daniel Koniszewski

Roman Lipka

Wiesław Maślanka

Andrzej Mendocha

Bogusław Mola

Marek Sołek

Stanisław Szędzioł

Katarzyna Wiśniewska

Marek Zamorski

Witold Zawisza

Na zakończenie części oficjalnej tegorocznych obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego odbył się pokaz nowoczesnego sprzętu medycznego w wykonaniu Dawida Boruta, Gabriela Gonet, Jacka Knurek, Karola Krzemińskiego i Piotra Szurek, który podnosi efektywność pracy zespołów ratownictwa medycznego podczas interwencji, a mianowicie urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS, wideolaryngoskop, zestawy do wkłucia doszpikowego, ultrasonograf i torba pediatryczna – dwa ostatnie trafiły niedawno na wyposażenie karetek specjalistycznych w Krośnie i Jaśle jako dar Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uroczystość uświetniła muzycznym repertuarem Magdalena Rogowska - uczennica ZSP- Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie.

Uroczyście obchodzone święto Ratownictwa Medycznego było znakomitą okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i planowanymi działaniami na przyszłość. To także możliwość integracji środowiska, bo działamy na terenie 4 powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. W strukturach pogotowia mamy 16 zespołów wyjazdowych, w tym 3 specjalistyczne typu „S” i 13 podstawowych typu „P”. Zabezpieczamy około 408 000 mieszkańców powiatów. W 2021 r. liczba wyjazdów na miejsce zdarzenia wyniosła 24 116, liczba przejechanych kilometrów – 746 910.

Nasi goście przekazali nam wiele podziękowań i budujących słów, w tym: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Babinetz powiedział:

– To od Waszej ciężkiej, odpowiedzialnej, ale też wymagającej ogromnego zaangażowania o różnych porach pracy zależy zdrowie i życie mieszkańców nie tylko miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, ale też trzech innych powiatów. Jest to teraz bardzo rozbudowane Pogotowie. Opiekuje się ponad 400-tys. mieszkańcami. Dziękuję również Wojewodzie Podkarpackiej Ewie Leniart za te cztery karetki zakupione niedawno dla krośnieńskiego Pogotowia. Wszystkim Państwu życzę dużo zdrowia. Oby tych wyjazdów na rzecz ratowania mieszkańców było jak najmniej. Oby zawsze te wyjazdy zakończyły się bezpiecznie.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Frydrych powiedziała:

– Dzień Ratownictwa Medycznego to dzień radości, ale też skłania nas wszystkich do refleksji, bo zawód ratownika medycznego jest bardzo trudnym zawodem, bardzo obciążającym psychicznie, a jednocześnie bardzo odpowiedzialnym. To od szybkości reakcji ratownika medycznego, jego kwalifikacji i kompetencji zależy coś co mamy najpiękniejszego, czyli nasze życie. Bardzo serdecznie dziękuję Wam ratownicy medyczni za to, że jesteście gotowi, wytrwali w tym swoim bardzo trudnym i odpowiedzialnym zawodzie. Przyjmijcie dzisiaj ode mnie serdeczne podziękowania, słowa uznania i wyrazy szacunku. Dziękuję Wam właśnie za to, że jesteście wytrwali. Życzę Wam przede wszystkim dużo zdrowia, satysfakcji z Waszej pracy, wszelkiej pomyślności, samych sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Życzę godnej gratyfikacji za tą Waszą piękną i trudną pracę.

Wicewojewoda Podkarpacki Joanna Sawicka dołączyła do podziękowań mówiąc:

– Kieruję do Państwa słowa uznania i wielkiego szacunku za tą pełną gotowość, zaangażowanie, odniesione już sukcesy i pracę na rzecz drugiego człowieka. Śmiem twierdzić, że nie ma piękniejszego zawodu jak ratowanie zdrowia i życia człowieka. Tutaj trzeba wykazać się empatią, dużą wrażliwością, a przede wszystkim szacunkiem do drugiego człowieka. Państwo te zalety posiadacie. Macie wielkie serca, a my takich serc potrzebujemy. Zdaliście Państwo pięknie egzamin z ludzkości podczas pandemii czy też teraz, gdy stoimy w obliczu wojny na Ukrainie. Na prawdę wielkie słowa uznania kieruję do wszystkich medyków za Państwa fachowość, gotowość i wielkie serca. Życzę Państwu z okazji tego pięknego dnia przede wszystkim zdrowia, wytrwałości, dużo radości i satysfakcji z tej trudnej, ale jakże pięknej pracy, bo niesiecie tą pomoc drugiemu człowiekowi. Życzę Państwu wszystkiego co dobre i piękne. Obyście zawsze wytrwali w tej szlachetnej misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Starosta Krośnieński Jan Pelczar podczas swojego wystąpienia przypomniał, że od ubiegłego roku Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie stało się dużym podmiotem, który udziela świadczeń medycznych na rzecz ponad 400 tysięcy mieszkańców, wymagających niejednokrotnie profesjonalnej pomocy medycznej. Poinformował o poczynionych nakładach inwestycyjnych w rozwój systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na chronionym obszarze oraz zapewnił o dalszym wsparciu jednostki w jej rozwoju.

Dziękujemy wszystkim za cudowne słowa, życzenia i za przybycie na nasze Święto i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono: 2022-10-26 08:03 przez:
Opublikowano: 2022-10-26 12:50 przez:
Podmiot udostępniający: Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie
Odwiedziny: 1017

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.